Kad nebūtų „kartu“ – turime veikti kartu!

Ukmergės technologijų ir verslo mokykla drauge su savivaldybės administracija spalio 20-ąją pakvietė rajono įmonių atstovus, vietos verslininkus, ūkininkus, švietimo įstaigų vadovus, mokyklose dirbančius karjeros specialistus bei moksleivius į sambūrį „Profesinis orientavimas kartu: švietimas ir verslas“. Jo metu drauge diskutuojant, dalinantis patirtimis, klausantis įdomių lektorių pranešimų, atliekant komandines užduotis, buvo bandoma profesinio orientavimo reformą pasukti Ukmergei naudinga linkme.

Pasak vieno iš šio renginio iniciatorių, rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Vaidoto Kalino, jeigu norime, kad mūsų vaikai žinotų, kokį karjeros kelią pasirinkti, o verslo įmonės džiaugtųsi gerais komandos nariais ir neturėtų darbuotojų trūkumo, profesinio orientavimo srityje privalome veikti kartu. Tai ir buvo pagrindinis šio susitikimo tikslas. (Skaityti visą panešimą)

Užsimota gyventojų skaičių padidinti 10 tūkstančių.

Susirinkusiuosius sveikinęs rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas pasidalino gera žinia. Per artimiausius septynerius metus užsimota rajono gyventojų skaičių padidinti 10 tūkstančių – nuo dabar esančių 36 tūkst. iki 46 tūkst. Kad šis tikslas būtų pasiektas, anot mero, reikia rajone įsikurdinti kuo daugiau jaunų šeimų. O tam būtinos gerai apmokamo darbo vietos. R. Janicko nuomone, šiandien ne veltui kalbama apie profesinį orientavimą, karjeros pasirinkimą dar mokyklos suole.

„Turime stiprią Technologijų ir verslo mokyklą, kuri yra viena geriausių Lietuvoje. Rajono švietimo bendruomenėje yra puikių profesinio orientavimo specialistų. Rajone turime išvystytą verslą. Todėl nuo visų bendro darbo, geranoriškumo, kūrybiškumo ir priklausys Ukmergės krašto sėkmė“, – su optimizmu balse kalbėjo meras, ragindamas apie profesinį orientavimą, karjeros pasirinkimą galvoti jau mokyklos suole.

Sambūrio dalyvius pasveikino Technologijų ir verslo mokyklos direktorius Jonas Cesevičius. Jis sakė, jog viskas šiame pasaulyje yra tarpusavyje susiję, šie ryšiai egzistuoja ir Ukmergėje tarp švietimo įstaigų, savivaldos, vietos verslo.

Į renginį pakviesti lektoriai pranešimus skaitė gyvai, kiti jungėsi per nuotolį, taip pat buvo demonstruoti videoįrašai, kuriuose pašnekovus aktualiomis temomis kalbino Technologijų ir verslo mokyklos direktorius J. Cesevičius.

Ragino išsaugoti darbuotojus

Ukmergėje viešėjęs Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, finansų analitikas Marius Dubnikovas susirinkusiuosius supažindino su pasaulio ir šalies ekonomikos tendencijomis bei prognozėmis. Pasak pranešėjo, jei pasaulyje nedarbo rodiklis siekia 5 proc., vadinasi, viskas yra gerai. Šiuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje nedarbas sudaro 3,5 proc., Vokietijoje – 5,5 proc., euro zonos valstybėse – 6,6 proc. Finansų analitiko teigimu, ateityje darbo tikrai visiems užteks. „Susirasti darbą bus lengviau nei išsinuomoti butą“, – juokavo M. Dubnikovas. Ir pridūrė, jog nepaisant laukiančio ekonomikos sulėtėjimo, savo darbuotojus būtina išsaugoti, nes vėliau jų susirasti bus labai sunku.

Pranešėjas pripažino, jog infliacija šiuo metų yra pati didžiausia per pastaruosius 40 metų. Lietuvoje ji siekia 24 proc., JAV – 8,3 proc., Vokietijoje – 10 proc., Anglijoje – 10,1 proc. 

Finansų analitiko teigimu, kils ir palūkanos, todėl paskolų turinčios jaunos šeimos neišvengiamai pajus jų naštą.

Pranešėjas pateikė ir kitų finansinių įžvalgų bei prognozių. Tačiau, nepaisant recesijos (tai situacija, kai ne mažiau kaip du ketvirčius iš eilės fiksuojamas neigiamas bendro vidaus produkto augimas, o tai savo ruožtu sukelia ekonomikos susitraukimą), analitiniai barometrai rodo, kad ateityje viskas stos į savo vietas. Optimizmo teikia ir tas faktas, jog po truputį, lyginant rugpjūčio ir spalio mėnesio rodiklius, pinga pačios svarbiausios žaliavos – dujos, elektra, anglis. Taigi, M. Dubnikovas ragino neprarasti optimizmo ir, nepaisant sunkmečio, vertinti savo darbuotojus. (Skaityti visą panešimą)

Kad pažadai nesiskirtų nuo realybės...

Apie ateities kompetencijas paruoštame videoįraše kalbėjo žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Serafinas. Jis sakė, jog egzistuoja trys profesijų rūšys: mirštančios, naujai atsirandančios ir amžinos. Kalbėdamas apie mirštančias pranešėjas paminėjo žurnalistiką, fotografiją, turizmo, nekilnojamojo turto sritis. Amžinosiomis jis įvardijo penkias, kurios susijusios su sveikata, švietimu, technologijomis bei inžinerija, energetika ir maistu. Būtent į jas ir reikėtų orientuotis profesiniame jaunimo ugdyme. Pašnekovas taip pat palietė švietimo problemas, bendradarbiavimo tarp mokyklų ir verslo galimybes.

Dar vienas įkvepiantis pranešėjas, veiklos ir asmeninio augimo strategas Neo Ross, prie sambūrio prisijungęs nuotoliniu būdu, gvildeno temą „Kodėl darbuotojas pasirinks dirbti su Jumis, o ne su konkurentu...“ Šio mentoriaus pranešimas labiau buvo skirtas savivaldos, verslo atstovams, mokyklų vadovams.

Daug įdomių minčių apie darbuotojų motyvaciją pateikė susitikime dalyvavęs „Stansefabrikken“ įmonių grupės personalo vadovas Darius Makauskas. Šiuo metu įmonėje, kuri kitais metais švęs 20 metų veiklos jubiliejų, dirba 400 žmonių. Pranešėjas bandė atsakyti į klausimą: „Kas yra svarbiau – pritraukti ar išlaikyti darbuotoją?“ D. Makauskas aptarė samdomų žmonių patyrimus, susijusius su atlyginimu, darbo sąlygomis, taip pat su socialine aplinka – kolegomis, vadovais, įmonės tikslais ir t. t. Išlaikant darbuotoją, personalo vadovo nuomone, priklauso nuo to, kiek įmonė gali jam pasiūlyti kažką unikalaus. Taip pat svarbu, kad priimant darbuotoją pažadai nesiskirtų nuo realybės. (Skaityti visą panešimą)

Į Ukmergėje vykusį sambūrį atvyko ir unikalios Vilniuje įsikūrusios įmonės „Gevara“, save pristatančios transporto pankais, atstovai – pardavimų vadovas Šarūnas Stoka ir jo kolega Rolandas. Šioje išskirtinėje logistika ir krovinių pervežimu užsiimančioje bendrovėje, kaip pasakojo svečiai, dirba tik „išsišokėliai“ savo darbu. Čia nėra žodžio „ne“, nes visada atsiranda sprendimai. Bendrovės ofisas – lyg muziejus, išsiskiriantis savo dizainu, transporto priemonės – su linksmais logotipais. Pasak pranešėjų, kūrybiškoje aplinkoje gimsta kūrybiški sprendimai. Taip pat darbuotojai daug tarpusavyje bendrauja – dalyvauja socialinėse akcijose, įmonė remia Jono Valančiūno fondą, vyksta kiti netradiciniai renginiai. Būtent dėl savo išskirtinumo, puikių tarpusavio santykių bendrovėje netrūksta darbuotojų, kurių dauguma – jauni žmonės. (Skaityti visą panešimą)

Dalinosi sėkmės istorijomis ir patarimais

Renginyje nuotoliniu būdu dalyviai bendravo ir su UAB „R&R Technology“, kuriančios pramoninius robotus, verslo plėtros vadove Gabriele Oksaite, kuri kalbėjo apie robotų įtaką darbo rinkai.

Taip pat buvo demonstruojamas videofilmas apie teatro „Kitas kampas“ aktorių Audrių Bružą. Jis savo sėkmę kuria ir versle – sostinėje, menininkų „respublika“ vadinamame Užupyje yra atidaręs vyriškos ir moteriškos avalynės bei aksesuarų parduotuvę „Oxford“, o šalia teatro – kavinę-barą. Aktorius pasakojo, kaip jam sekasi suderinti kūrybą ir verslą.

Užimtumo tarnybos Vilniaus klientų aptarnavimo departamento Ukmergės skyriaus vedėja Edita Mončinskienė supažindino visus su situacija Ukmergės darbo rinkoje ir parama mokymuisi. (Skaityti visą panešimą)

Savo verslo mokyklos suole sėkmės istorija pasidalino mokyklinės bendrovės „Eco bagis“ įkūrėjos.

Susitikimui artėjant į pabaigą pranešimą apie nuo šių mokslo metų švietimo įstaigose pradėtą profesinio orientavimo reformą perskaitė rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas V. Kalinas. Jis akcentavo, jog pagal profesinio orientavimo teikimo tvarkos aprašą pradinėse klasėse vienam karjeros specialistui tenka 1,5 tūkst. mokinių, 5–8 klasėse – 800 mokinių, 9–12 klasėse 600 mokinių. Profesinėse mokymo įstaigose vienas karjeros specialistas aptarnauja 800 mokinių. Siekiant užtikrinti profesinio orientavimo paslaugų kokybę, nustatoma, kad švietimo įstaigoje turi būti bent pusė karjeros specialisto etato. Mokyklose, kuriose nesusidaro minimali etato dalis, paslaugos teikiamos centralizuotai.

Šiuo metu Dukstynos pagrindinėje mokykloje karjeros specialistas dirba 0,6 etato, po pusę etato turi Antano Smetonos ir Jono Basanavičiaus gimnazijos, Užupio pagrindinė mokykla, „Šilo“ bei Senamiesčio progimnazijos. Po vieną karjeros specialisto etatą yra Švietimo pagalbos tarnyboje bei Technologijų ir verslo mokykloje.

V. Kalinas susirinkusiuosius supažindino su šios srities specialistams keliamais uždaviniais bei jų funkcijomis. Savo pasisakymą vedėjas baigė raginimu: „Kad nebūtų „kartu“ – turime veikti kartu!“

Renginys, kurį vedė organizacijos „Ugdymo meistrai“ plėtros direktorius, Ukmergės švietimo bendruomenės partneris Lukas Banevičius, vainikavo grupės „Requiem“ lyderio Tomo Krivicko atlikta daina „Beržas“.

Renginyje dalyvavo moksleiviai, švietimo įstaigų, verslo įmonių, savivaldos atstovai.

M. Dubnikovas pateikė daug finansinių įžvalgų bei prognozių. 

Transporto pankų bendrovė „Gevara“ pristatė netradicinį požiūrį į darbą, bendravimą.

Teksto autorė Nijolė STUNDŽIENĖ

 

National CPR association